,,Hristos împărtăşit copiilor''!

Picture
                Acest program a fost iniţiat în luna februarie a anului 2009.Printre cei care au promovat acest program a fost P.C Pr.Conf.Univ.Dr.Constantin Necula,consilier mitropolitan, profesor la catedra de omiletică-catehetică a Facultăţii de Teologie ,,Andrei Şaguna''din Sibiu.Scopul acestui program este catehizarea copiilor având vârstre între 3 şi 17 ani.La acest program şi parohia Brădeni a fost invitată să adere prin pr.paroh Lazăr Nicu.
Prima întâlnire şi lansarea acestui program a avut loc la Mânăstirea ,,Brâncoveanu'' Sâmbăta de sus.

Programul desfăşurat pe perioada şcolară 2009-2010 a ajuns la final

Picture
     Programul ,,Hristos împărtăşit copiilor a ajuns la final.În ziua de 13 iunie 2010 la căminul cultural din localitate a avut loc serbarea de sfârşit de an a Şcolii Generale I-VIII.După un program artistic a avut loc festivitatea de premiere a elevilor care au obţinut rezultate bune la învăţătură.Anul acesta în premiere a avut loc şi premierea copiilor preşcolari care au frecventat orele grădiniţei din localitate conduşi de doamna educatoare Cristina Moga.Parohia Brădeni în colaborare cu Arhiepiscopia Sibiului au oferit acestor copii şi doamnei educatoare diplome de participare prin care se confirmă faptul că au absolvit acest program.Copii au fost încântaţi de acestea,întrucât s-au simţit la fel ca şi colegii lor mai mari premianţi.Sperăm că şi în anul şcolar care va începe să putem continua această activitate.

Bucuria de a fi alături de cei dragi nouă în ziua Învierii Domnului

Picture
Duminică,în ziua Învierii Domnului,biserica noastră a fost plină de copii din cadrul programului nostru.Aceştia împreună cu părinţii lor,doamna educatoare Cristina Moga şi a domnului director Grigore Moga au participat la slujba Vecerniei sau ,,Învierii Mici''.După ce au ascultat sfânta slujbă,toţii împreună cu preotul paroh Nicu Lazăr au ieşit în grădina de lângă biserică,unde au pregătit un mic spectacol cu cântece şi poezii.După acest moment,toţi copii au fost invitaţi să caute ouă roşii ascunse de credincioşi prin iarba şi pomişorii din acel loc.La finalul căutărilor,s-a mers în biblioteca şcolii unde fiecare invitat a primit prăjituri şi băutură răcoritoare.Cu toţii ne-au adresat urarea caldă de ,,HRISTOS A ÎNVIAT!''.

Copii din cadrul programului s-au ,,Împărtăşit cu Hristos!''

Picture
În data de 26 martie,înainte de sărbătoarea Floriilor,copii care fac parte din programul ,,Hristos împătăşit copiilor!'',împreună cu doamna educatoare Cristina Moga şi cu o parte din părinţii lor,au venit la biserica nostră,unde au participat la slujba ,,Sfintei Liturghii a Darurilor mai Înainte Sfinţite''.Prezenţa lor a fost pregătirea pentru întâlnirea fiecărui creştin cu Mântuitorul nostru Iisus Hristos,astfel că,la momentul împărtăşirii cu Trupul şi Sângele Domnului,toţi cu venit cu inimile curate şi smerite spre unirea deplină cu El.La sfârşitul Sfintei Liturghii,copii cu primit din partea credincioşilor parohiei nostre un cadou dulce de post.

,,Hristos împărtăşit copiilor!''în parohia Brădeni

Picture
                  După întâlnirea de la Mânăstirea Sâmbăta de Sus din februarie 2009,parohia Brădeni a încheiat un alt parteneriat cu Şcoala Generală I-VIII din localitatea Brădeni.S-a convenit ca demararea acestui proiect să se manifeste pentru început într-un cerc mai restrâns de copii.Prin amabilitatea domnului director Grigore Moga şi a doamnei educatoare Cristina Moga,am decis ca programul să înceapă la grupa preşcolară,unde se găsesc copii cu vârstre cuprinse între 3 si 6 ani.Grupa avea să cuprindă un număr de 25 de copii,iar părinţii acestora şi-au dat acordul pentru demararea acestui program.Ora de desfaşurarea avea să aibe loc vinerea de la ora 12.00 la 12.30.În cadrul acestor ore,preotul paroh Nicu Lazăr,le citeşte copiilor poveşti religioase,legende populare religioase,îî învată lucrurile şi gesturile necesare în cultul divin dar şi în viaţa de zi cu zi.Astfel că,copii spun rugăciuni,îşi fac semnul Crucii,au văzut şi au participat la săvârşirea slujbei Aghiazmei Mici,a sfinţirii grâului în ziua Sfântului Andrei,etc.
Sperăm că acest program va continua şi se va extinde şi la alte grupe de copii.